Rwanda: Taekwondo Players Shine in Uganda Open

By Bonnie Mugabe

“THE national Taekwondo federation capped their calendar year on a high note after bagging nine medals in the just ended Uganda Open. … The 11-man team, which featured six players in the senior category and five in the junior section, dominated the event which also attracted Kenya and Uganda….”

“…After the spirited display, Rwanda’s coach Martin Koonce is now convinced Irene Bagire and Bagabo have what it takes to qualify for next year’s London Olympic Games.… Read the rest

London 2012 – Stamper wins taekwondo silver

Generic taekwondo - 0

“Martin Stamper boosted his London 2012 selection hopes with a silver medal at taekwondo’s French Open. … Stamper won bronze at the World Championships earlier this year and his featherweight category was chosen by British Taekwondo as one of their guaranteed Olympic weight selections.… Read the rest

Gold rush for Cook: Reigning British Open champion gets better of Karami

Image text here

“Aaron Cook was awarded gold at the Taekwondo test event in ExCeL after his final opponent Ramin Azizov was forced out through injury. … The 20-year-old European under-80kg champion was taking part in his first competition back under the Team GB umbrella since making the decision to leave the Taekwondo World Class Performance Programme.… Read the rest

Martial Arts: Flint Tae Kwon-Do Star Jade Jones Thrilled by British Open Victory

By Mark Dowling

“TEENAGE tae kwon-do ace Jade Jones captured a major title in style on Sunday by securing the British Open in Manchester. … Flint’s 18-year-old Youth Olympic Games champion beat a challenging mix of established names to secure overall victory and give her London 2012 Olympic dreams a massive shot in the arm.… Read the rest

Video Links: Taekwondo British Open 2011

Aaron Cook (GB) v Craig Brown (GB) Final -80kg

Jade Jones (GB) v Marlene Harnois (FRA) Final: F – 57kg

• Aaron Cook (GB) v Eirik Nilssen (NOR) -80kg quarter finals

• Craig Brown (GB) v Tor Waage (NOR) -80kg quarter finals

• Aaron Cook (GB) v Augustin Bata (FRA) -80kg quarter finals

• Craig Brown (GB) v Mehran Askari (IRN) -80kg Round 1

• Craig Brown (GB) v Mehran Askari (IRN) -80kg Round 2

• Craig Brown (GB) v Mehran Askari (IRN) -80kg Round 3

• Aaron Cook (GB) v Nicolas Garcia (ESP) -80KG Semi Final Round 1

• Aaron Cook (GB) v Nicolas Garcia (ESP) -80KG Semi Final Round 2

• Aaron Cook (GB) v Nicolas Garcia (ESP) -80KG Semi Final Round 3

• Bianca Walken (GB) v Katharina Wiess (GER) Final +73kg Final: Rounds 1 & 2

• Bianca Walken (GB) v Katharina Wiess (GER) Final +73kg Final: Round 3 & Golden Point

• George Webley v Martin Stamper (GB) -68 kg Round 1

• George Webley v Martin Stamper (GB) -68 kg Round 2

• George Webley v Martin Stamper (GB) -68 kg Round 3

• Nathan Hall (GB) v Daniel Habecker (DEU) Round 2

• Nathan Hall (GB) v Daniel Habecker (DEU) Round 3

• Jade Jones (GB) v Anastasija (RUS) Round 1

• Jade Jones (GB) v Anastasija (RUS) Round 2

• Jade Jones (GB) v Anastasija (RUS) Round 3

• Martin Stamper (GB) v Starr Golden Point

• Jade Jones (GB) v Marlene Harnois (FRA) F -57kg

• Tony Grisman (GB) v Visili Nikitin (RUS)

Read the rest